Powstanie Wojskowego Koła Łowieckiego ”ORĘŻ” w Pleszewie

Historia Wojskowego Koła Łowieckiego ”ORĘŻ” w Pleszewie rozpoczyna się na przełomie lat 1952/1953 kiedy to w Kaliskiej Brygadzie Artylerii Przeciwpancernej powstała grupa założycielska Wojskowego Koła Łowieckiego w składzie:

-kol. Arkadiusz Żołyński

-kol. Józef Dżaman

-kol. Fuliuński

Powstałe  wówczas   Wojskowe   Koło   Łowieckie   otrzymało   numer   445 w skład którego wchodzili również kol. Antoni Garbacz i Leon Piórek.

Pierwszym Prezesem WKŁ nr 445 został kol. Arkadiusz Żołyński, a Łowczym kol. Józef Dżaman.

Od roku 1952 w kaliskiej brygadzie pełnił służbę wojskową kol. Józef Witek, który wstąpił do PZŁ jako członek WKŁ nr 445 w 1953r. i od tego okresu dokumentowana jest działalność WKŁ nr 445.

W listopadzie 1955 roku nastąpiła likwidacja 23 Kaliskiej Brygady Artylerii Przeciwpancernej,  a  Wojskowe  Koło  Łowieckie  nr   445   znalazło  swoją   ostoję w Jednostce Wojskowej w Pleszewie tj. 156 Pułku Artylerii Przeciwpancernej, dokąd przeniesiono większość jego  członków.  Jednostka  ta  w  roku  1957  otrzymała numer 1388, a z dniem 30 września 1967 roku zgodnie z rozkazem Ministra Obrony Narodowej nr 025/MON 156 Pułk Artylerii Przeciwpancernej przejął dziedzictwo tradycji i historyczną numerację – 20 Pułku Artylerii Przeciwpancernej.

W wyniku przeprowadzonych wyborów w 1955r.  powołano nowy Zarząd Koła  z kol. Sewerynem Niedzielskim na czele, który pełnił funkcję prezesa do dnia 06.04.1968r., łowczym został – kol. Antoni Garbacz, a kol. Andrzej Mroziński –sekretarzem.

Mało liczebne wówczas koło łowieckie się rozwijało szybko i dynamicznie, wciąż zapisywali się  nowi  członkowie  powiększając  swoje  szeregi.  Wówczas  to  w szeregi członków Wojskowego Koła Łowieckiego wstąpił powszechnie znany kol. Aleksander Niedoroślański z Niedorośli k/Wilna, zwanym ”OLESIEM”, który uprawiał łowiectwo od roku 1931, a w naszym kole polował od roku 1956. W roku tym przyjęto do koła również kol. Edwarda Solarza i Franciszka Bandosza.

Wojskowe  Koło  Łowieckie,  jako  koło  działające  przy  jednostce  wojskowej  i zrzeszające myśliwych wojskowych, na mocy trójstronnego porozumienia Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Leśnictwa i Polskiego Związku Łowieckiego powołującego Wojskowy Związek Łowiecki (WZŁ), jak wiele innych kół wojskowych, zostaje członkiem tego związku pod numerem 445. W tych strukturach koło funkcjonowało do 1960 roku, kiedy to WZŁ rozwiązano.

Od początku istnienia koła opiekę nad kołem sprawowała jednostka wojskowa. Na szczeblu Okręgu Wojskowego w imieniu dowódcy okręgu nadzór nad wojskowymi kołami łowieckimi sprawował wojskowy łowczy okręgowy. W związku z tym koło obowiązywały obwarowania i zasady nie do pomyślenia w środowisku cywilnym. Otóż, po pierwsze, statutowym wymogiem w wojskowym kole łowieckim było to, że minimum 50% członków koła musieli być wojskowi, po drugie, prezesem, łowczym i sekretarzem koła musiał być wojskowy, z tak zwanego nadania dowódcy jednostki wojskowej. Każdorazowy wybór nowego zarządu koła oraz przyjęcie nowego kandydata do koła musiał być akceptowalny i zatwierdzony przez dowódcę jednostki wojskowej. Nowoutworzone Wojskowe  Koło  Łowieckie  Nr  445  zostało w 1953 roku zarejestrowane w rejestrze kół łowieckich.

1953 rok jest oficjalnym rokiem przyjęcia Koła do Polskiego Związku Łowieckiego.

Zaświadczenie z wpisu do rejestru kół łowieckich

W momencie powstania Koło liczyło dwunastu członków i otrzymało do dzierżawy trzy obwody łowieckie:

  • obwód 311 (później obwód 22″Złotniki”, obecnie Nr 384 „Złotniki”);
  • obwód 315 (w skład obwodu wchodziły gromady: Rydzynów, Rusów, Jastrowsko, Kokanin, Paszków, Panków, Janków, Blizanów, Długa Wieś) – odstąpiono na rzecz innego koła
  • obwód 320 (później obwód 40″Kalisz”, obecnie Nr 391 „Kalisz”).

Walne Zgromadzenie członków Wojskowego Koła Łowieckiego Nr 445 przy  JW. 1388 w Pleszewie w dniu 08 lutego 1960 roku ustanowiło i przyjęło Statut Koła, który w dniu 18 marca 1960 r. został zatwierdzony przez Powiatową Radę Łowiecką w Pleszewie i Wojewódzką Radę Zrzeszenia Polski Związek Łowiecki w Poznaniu.

W wyniku przeprowadzonych wyborów wybrano Zarząd w składzie: Przewodniczący – płk Niedzielski Seweryn 

Łowczy – st.ogn. Garbacz Antoni

Sekretarz – kpt. Pośpiech Franciszek

Skarbnik – st.ogn. Sarnowski Alojzy 

Ponadto wybrano Komisję Rewizyjną w składzie:

Przewodniczący – kpt. Mroziński Andrzej 

członek – Siemiątkowski Zygmunt

członek – st.sierż. Steblecki Michał

W roku 1960 – WKŁ nr 445 liczyło 12 członków, w roku 1970 – 18, w roku  1982 – 28, 1990 – 53, w roku 2010 – 43; obecnie – 50 członków.

Myśliwi w przeważającej części żołnierze WP – zajęli się przede wszystkim gospodarką. Budowano paśniki i inne urządzenia łowieckie, intensywnie dokarmiano zwierzynę przez cały rok. Członkowie koła aktywnie uczestniczyli w działalności Powiatowej Rady Łowieckiej w Pleszewie.

W latach sześćdziesiątych oraz na początku lat siedemdziesiątych (do roku 1975) działalnością łowiecką w Pleszewie kierowała Powiatowa Rada Łowiecka, przez część tego okresu na jej czele stał kol. Józef Witek

W 1956 roku koło liczyło już 18 członków. W tym czasie polowano w głównej mierze na ptactwo i zwierzynę drobną. Jednym z motywów polowania tylko na zwierzynę drobną był fakt, że większość myśliwych posiadała tylko broń gładko lufową – strzelby i dubeltówki, sztucer czy dryling był w tym czasie rzadkością.

Rozjazd na stanowiskia - kol. Józef Witek
Polowanie na kaczki
Polowanie zbiorowe

Polowanie zbiorowe

Zbiórka przed polowaniem, lata pięćdziesiąte (prawdopodobnie rok 1955 lub 1956 Przed frontem myśliwych Prezes WKŁ nr 445 Pleszew kol. Seweryn Niedzielski, pierwszy z lewej tyłem kol. Antoni Garbacz, pierwszy z prawej kol. Michał Steblecki.

 

W 1956 roku koło liczyło już 18 członków. W tym czasie polowano w głównej mierze na ptactwo i zwierzynę drobną. Jednym z motywów polowania tylko na zwierzynę drobną był fakt, że większość myśliwych posiadała tylko broń gładko lufową – strzelby i dubeltówki, sztucer czy dryling był w tym czasie rzadkością.

Oprócz polowań na zające bardzo dużym powodzeniem cieszyły się zbiorowe polowania na bażanty i kuropatwy oraz na ptactwo wodne, zwłaszcza kaczki.

Mimo to w kole realizowano również pozyskiwanie zwierzyny grubej, jednakże głównie poprzez polowania zbiorowe. Polowania indywidualne realizowane były bardzo rzadko, przede  wszystkim  z  uwagi  na  brak  urządzeń  łowieckich,  których w łowisku były pojedyncze sztuki – starych ambon, a ze zwyżek w owym czasie nie korzystano na  tak  szeroką  skalę.  Polowania  indywidualne  odbywały  się  głównie  z podchodu. Myśliwy wyjeżdżający do łowiska na polowanie indywidualne miał obowiązek zgłosić ten fakt do łowczego koła. Do ogłoszenia stanu wojennego nie funkcjonowały w kole książki pobytu myśliwych w łowisku – jedyną ewidencję prowadził łowczy koła.

W roku 1976 członkowie koła aktywnie włączyli się w prace przy budowie myśliwskiego ośrodka strzeleckiego w Kaliszu /Wolicy/ wnosząc wraz z żołnierzami JW. 1388 w Pleszewie duży wkład pracy w jego przygotowanie.

W roku 1981 planowano przejąć oddany do użytku myśliwych obiekt dla celów innych – Prezes naszego koła kol. Leon Załuska i dowódca 20 Pułku Artylerii Przeciwpancernej wystąpił wówczas w obronie praw myśliwych całego województwa kaliskiego, do własności PZŁ wypracowanej w czynie społecznym i przy dużym udziale wojska. Dzięki takiemu wystąpieniu Wolica pozostała własnością myśliwych.

Łowiecka rzeczywistość 1981 roku w niczym nie wskazywała nadchodzącej burzy. Przystępując do planowania sezonu 1981/1982 nikt z myśliwych koła nie przypuszczał, że realizacja tego planu stanie niemożliwa lub bardzo mocno ograniczona. Większość myśliwych naszego koła w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku około godz. 2.00 obudził telefon lub dzwonek do drzwi oraz słowa oficera dyżurnego lub łącznika po kadrę: „… Ogłoszono alarm, proszę natychmiast meldować się do jednostki…”. 

Broń myśliwska kadry została zdeponowana w pułkowym magazynie broni, natomiast broń pozostałych członków Koła w magazynach komend milicji obywatelskiej.

W przeciągu najbliższych dni, tygodni i miesięcy do polowań nie doszło – w Polsce 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny.

W związku z tym, że obowiązki służbowe nie pozwalały w pełni myśliwym – żołnierzom na angażowanie się chociażby w zimowe dokarmianie zwierzyny, większość obowiązków w zakresie prowadzenia działalności łowieckiej spoczęło na myśliwych spoza wojska i emerytach wojskowych.

Działalność koła w ograniczonym zakresie powróciła do normy po upływie pół roku, kiedy to broń myśliwska z depozytu pułkowego wróciła do szaf metalowych i pancernych w domach i mieszkaniach myśliwych.

Pełnia gospodarki łowieckiej powraca do normy po zawieszeniu stanu wojennego, a następnie po jego zniesieniu w 1983 roku. W tym samym roku Walne Zgromadzenie Koła, które  liczące  33  członków  powołuje  do  życia  Zarząd  Koła  w składzie:

Prezes Koła – kol. Leon Załuska

łowczy – kol. Jerzy Rzeźniczak

skarbnik – kol. Zdzisław Kikosicki

sekretarz – kol. Andrzej Pawlik

 

Jesienią 1983 roku funkcję łowczego do końca kadencji powierzono kol. Zdzisławowi Kikosickiemu, a obowiązki skarbnika – kol. Bogdanowi Majchrowskiemu.

Jesienne Walne Zgromadzenie zwolniło również kol. Leona Załuskę z funkcji Prezesa koła z uwagi na służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym na Bliskim Wschodzie.

W sezonie łowieckim 1983/1984 szczególnie charakterystycznym zjawiskiem w łowisku było zwiększenie pogłowia dzików, a św. Hubert nie skąpił nam zwierza w kniei, gorzej było z rozkładem na pokocie. W roku tym przeprowadzono po raz kolejny udane odłowy żywych zajęcy, gdzie odłowiono 80 zajęcy, co pozwoliło zabezpieczyć działalność finansową koła i konieczność opłat z tytułu szkód. W odłowach pomagali nam żołnierze zasadniczej służby wojskowej 20 Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Pleszewie w liczbie ok. 80 żołnierzy.

Z okazji jubileuszu XXX lecia powstania Wojskowego Koła Łowieckiego Koła obchodzonego w 1984 roku odbyło się uroczyste polowanie uroczyste  polowanie zbiorowe na zające w którym uczestniczyło 29 strzelb noszonych przez zaproszonych gości i myśliwych naszego koła.

Po odtrąbieniu „zając na rozkładzie” uczestnicy polowania udali się do sal kasyna wojskowego, gdzie odbyło się uroczyste spotkanie braci łowieckiej połączone z balem myśliwskim.

Rok 1987 to okres opracowania, ustanowienia i przyjęcia przez Walne Zgromadzenie kolejnego Statutu Koła. W roku tym z inicjatywy kol. Jerzego Rzeźmiczaka Wojskowe Koło Łowieckie nr 445 przyjmuje nazwę ”ORĘŻ” będącą oznaką potęgi dzika i symbolem „uzbrojenia”. Ustanowiono również znak koła.

W związku z likwidacją garnizonu Pleszew i przedyslokowaniem Jednostki Wojskowej Nr 1388  będącej  ostoją  dla  Wojskowego  Koła  Łowieckiego  „Oręż”  do m. Żary w dniu 13.11.1993r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie członków WKŁ „ORĘŻ” którego celem było przeniesienie siedziby koła do JW. 2563 w Jarocinie i przeprowadzenie wyborów uzupełniających.

W wyniku przeprowadzonych wyborów uzupełniających ukonstytuował się Zarządu Koła w składzie:

Prezes – kol. Florian Siekierski

Łowczy – kol. Edward Kaźmierczak 

Skarbnik – kol. Arkadiusz Danielak

Sekretarz – kol.  Andrzej Janiszewski

Podłowczy – kol.  Andrzej Dębski

 

Działające w oparciu o 20 Pułk Artylerii Przeciwpancernej  w  Pleszewie  (JW. 1388) do jesieni 1993r. Wojskowe Koło Łowieckie „ORĘŻ” w Pleszewie skupiało w swych szeregach żołnierzy zawodowych i osoby cywilne zamieszkałe na dzierżawionych obwodach integrując te środowiska. Wraz z przeniesieniem JW. 1388 do m. Żary ubyła najaktywniejsza część członków koła, co miało wpływ na dalszą jego działalność.

Jednakże pod koniec lat dziewięćdziesiątych większość członków WKŁ ”ORĘŻ”  –  żołnierzy  zawodowych  przeniesionych  wraz  z   jednostką   wojskową do  garnizonu  Żary  i  do  innych  jednostek  wojskowych,  a  związanych  rodzinnie  z  m.  Pleszew  zaczyna   powracać   w   rodzinne   strony   aktywnie   włączając   się w działalność koła doprowadzając do zmiany siedziby koła.

W wyniku zmian administracyjno-organizacyjnych w dniu 25 kwietnia 1998r. Walne  Zgromadzenie  członków  Wojskowego  Koła  Łowieckiego   „ORĘŻ” uchwala nowy Statut Wojskowego Koła Łowieckiego ”ORĘŻ oraz ustanawia siedzibę koła w m. Pleszew, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Przyjęta nazwa Wojskowe Koło Łowieckie traktowana jest symbolicznie, na pamiątkę minionych czasów, a szczególnie ku czci tych którzy zakładali koło.

W  roku  tym  również  koło  zaprzestało  używać  numeru  445,   a   z  dniem 7 września 1998 roku uzyskało pełną osobowość prawną poprzez wpis do rejestru prowadzonego przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Kaliszu pod pozycją „47”. Po raz pierwszy od powstania Wojskowego Koła Łowieckiego pierwszym „cywilnym” prezesem został kol. Jerzy Leki.

W nowe tysiąclecie Wojskowe Koło Łowieckie „ORĘŻ” wchodziło z nowym statutem i wybranym (po raz pierwszy na 5-letnią kadencję) w dniu 16  kwietnia 2000r. przez Walne Zgromadzenie członków Zarząd w składzie:

Prezes – kol. Jerzy Leki

Łowczy – kol. Edward Kaźmierczak 

Skarbnik – kol. Jan Kaczmarek

Sekretarz – kol. Krzysztof Białożyk, którego z dniem 8 .05.2004 r. zastąpił kol. Ryszard Zborowski.

W dniu 7 maja 2005 r. nastąpiła zmiana pokoleniowa w organach koła, gdzie Walne Zgromadzenie członków WKŁ „ORĘŻ” wybrało zarząd w składzie:

Prezes – kol. Wojciech Szostakowski 

Łowczy – kol. Paweł Anczykowski

Sekretarz – Kol. Ryszard Zborowski

Skarbnik –  Kol. Kazimierz Mochalski

Ponadto, rok później, Walne  Zgromadzenie powołuje do pełnienia funkcji podłowczego kol. Krzysztofa Białożyka, którego z dniem 15.05.2010r. zastąpił kol. Andrzej Biesiada.

W dniu 14 maja 2011r. kol. Paweł Anczykowski podziękował zgromadzonym za dotychczasową współpracę na stanowisku łowczego i ze względów osobistych złożył rezygnację z dalszego pełnienia funkcji Łowczego Wojskowego Koła Łowieckiego Nr 47 „OREŻ” w Pleszewie.

Pełnienie tej funkcji powierzyło kol. Walentemu PACHOLSKIEMU Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie członków WKŁ „ORĘŻ” zwołane w dniu 11.06.2011 r.

W dniu 12 sierpnia 2011r. w Nowej Wsi (gmina Gizałki), było podsumowanie minionego sezonu myśliwskiego i dotychczasowych efektów ,,Programu regulującego populację lisa w obwodach łowieckich na terenie Powiatu Pleszewskiego”, którego gospodarzem  spotkania  było   Akademickie   Koło   Łowieckie   Nr 7  „Przylesie” z Poznania, które dzierżawi obwód łowiecki na terenie gminy Gizałki.

Starosta Pleszewski Michał Karalus, Wójt Gminy Gizałki Robert Łoza oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Grodziec Waldemar Cierniak wręczyli nagrody i dyplomy myśliwym, którzy w sezonie 2010-2011 upolowali najwięcej lisów.

Najlepszym łowcą lisów naszego koła w minionym sezonie okazał się ponownie kol. Krzysztof Białożyk zajmując 4 lokatę z ilością 19 szt.

W roku 2012 gospodarzem spotkania  było Koło Łowieckie Nr  22 „Bażant”  z Dobrzycy. W roku tym uroczystość nabrała szczególnego wymiaru, gdyż przypadła w 10 rocznicę opracowania i rozpoczęcia  programu  ograniczenia  liczebności lisów w   lasach   Powiatu    Pleszewskiego.    Program   realizuje   Starostwo    Powiatowe w Pleszewie przy współudziale  i zaangażowaniu kół łowieckich.  Starosta Pleszewski M. Karalus otrzymał podziękowanie od Okręgowej Rady Łowieckiej i Zarządu Okręgowego  Polskiego  Związku  Łowieckiego  w  Kaliszu.  


Rozbudowując posiadaną bazę w roku 2007 Walne Zgromadzenie Wojskowego Koła Łowieckiego „ORĘŻ” podjęło uchwałę o budowie wigwamu, którą to systematycznie realizowali członkowie koła aktywnie uczestnicząc w pracach gospodarczych.

Dzieje naszego koła opisane są w Historii Wojskowego Koła Łowieckiego ”ORĘŻ” w Pleszewie opracowanej w oparciu o wspomnienia nieżyjącego już  dziś kol. Józefa Witka, które zebrał i opracował kol. Roman Tomaszewski na dzień 08.04.1984r. dając początek pisanej historii naszego Wojskowego Koła Łowieckiego nr 445. Drugą część opracował i jej dalsze karty historii prowadzi kol. Jan  Kaczmarek. Przy tworzeniu pisanej historii naszego koła wykorzystano materiały zawarte w „Historii Garnizonu Pleszew” jako nierozłącznej z dziejami naszego koła oraz zapisy w dzienniku działalności Zarządu Koła z lat 1960 – 1970 i dokumenty archiwalne oraz bieżącej działalności koła.

Wojskowe Koło Łowieckie od początku swego istnienia przestrzega zasad dobrych obyczajów i etyki łowieckiej które kształtują się wśród naszych myśliwych podczas zebrań, spotkań i w czasie polowania. Znaczącą rolę w tym procesie odgrywa wzór osobisty zwłaszcza starszych myśliwych w tym również prowadzących zebrania oraz odpowiedzialnych za organizację i przebieg polowania.